Początkujący Przedsiębiorcy

Informacje dla przedsiębiorcy

renowacja-lakieru
Motoryzacja

Odnowienie lakieru samochodu

Lakier samochodowy bardzo często narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia – czy to mechaniczne, czy też spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sytuacji z pewnością nie poprawiają także częste wizyty w myjni. Jeśli karoseria pojazdu pozbawiona jest połysku, a jej stan pozostawia wiele do życzenia, wystarczy trochę samozaparcia i kilka godzin wolnego czasu, by przywrócić ją do dawnej świetności.

Renowacja lakieru – jak się do niej zabrać?

Aby rozpocząć jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne na karoserii samochodu, najpierw należy dokładnie ją umyć. Najlepiej jest wykorzystać myjkę ciśnieniową, która oczyści lakier ze wszelkich zanieczyszczeń i osadów. Nadwozie przed rozpoczęciem prac można przetrzeć czystą szmatką, upewniając się, że nie osiadają na niej żadne zabrudzenia. Trzeba pamiętać o tym, że jakiekolwiek drobiny piasku bądź też inne, ostre zanieczyszczenia w przypadku intensywnego polerowania mogą jedynie pogorszyć stan karoserii.

Renowacja lakieru może być możliwa jedynie wtedy, kiedy wybierze się kosmetyki przeznaczone do profesjonalnych zabiegów. Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń, które umieszczone są w instrukcji obsługi preparatu. Bardzo ważne jest również przestrzeganie ilości czasu, przez jaki chemia może pozostawać na lakierze, by go nie uszkodzić. Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do zaschnięcia środka chemicznego na żadnym elemencie nadwozia.

Renowacja lakieru i jej etapy

Aby dogłębnie oczyścić nadwozie należy wykorzystać specjalną glinkę. Posiada ona delikatne właściwości ścierne, które pozwolą na dokładne oczyszczenie lakieru. Wystarczy zwilżyć go wodą, a następnie przetrzeć go spłaszczoną w dłoni glinką.

Następnie śmiało można przystępować do polerowania i nakładania wosku. Lakier, który wygląda świeżo i pozbawiony jest uszkodzeń, można potraktować jedynie delikatnymi środkami nabłyszczającymi. Natomiast nadwozie, na którym pojawiły się drobne rysy, dobrze jest wypolerować przy pomocy specjalnych wosków i past. Dzięki nim można wygładzić krawędzie rys sprawiając, że staną się one zdecydowanie mniej widoczne.

Problem pojawia się, kiedy uszkodzenia na lakierze są dość głębokie. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest naprawa uszkodzonego elementu i lakierowanie go od nowa. Dostępne w sklepach woski i kredki koloryzujące pomogą jedynie zamaskować problem, należy jednak pamiętać, że z czasem może się on pogłębiać.

Podsumowując, gama środków przeznaczonych do renowacji lakieru jest naprawdę ogromna. Warto unikać preparatów o uniwersalnym zastosowaniu, stawiając na specjalistyczne środki, przeznaczone do konkretnych celów.