Początkujący Przedsiębiorcy

Informacje dla przedsiębiorcy

Logistyka

Jakie zastosowanie mają wózki widłowe?

Należy mieć świadomość, że w sklepach, magazynach oraz halach produkcyjnych stosowane są różne rodzaje wózków widłowych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z nich będzie charakteryzował się zupełnie inną budową czy funkcjami. Jakie zastosowania mają omawiane wózki widłowe?

Elektryczne wózki

Warto wiedzieć, że elektryczne wózki są napędzane silnikiem elektrycznym. Należy mieć świadomość, że wspomniany rodzaj pojazdów z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki temu, że jest bezawaryjny i ekologiczny. Ponadto wózek może bez żadnego problemu pracować nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

Kolejnym atutem tego wózka widłowego jest jego szeroka gama zastosowań. Może bowiem być wykorzystywany w zakładach przetwórczych, centrach logistycznych, magazynach czy sklepach detalicznych. Godny uwagi jest również fakt, że elektryczne wózki widłowe są napędzane akumulatorem, który jest ładowany do sieci energetycznej.

Spalinowe wózki

Z kolei spalinowe wózki widłowe są napędzane silnikiem spalinowym. Dostępne są modele na LPG, gaz, olej napędowy i benzynę. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet tych produktów należy zaliczyć ogromną wydajność i brak konieczności robienia dłuższych przerw w trakcie pracy. Jak wiadomo w przypadku wspomnianych wcześniej wózków konieczne będzie kilkugodzinne ładowanie akumulatora.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany rodzaj pojazdów znajduje zastosowanie szczególnie w warunkach zewnętrznych. Świetnym przykładem może być rozładunek towaru na samochody ciężarowe. Dzięki tego rodzaju wózkom możliwe jest także przewożenie różnych ładunków między budynkami, które wchodzą w skład określonego obiektu.

Wózki napędzane ręcznie

W najprostszym możliwym ujęciu są to wózki, które nie zostały wyposażone w silnik. Oznacza to, że są napędzane siłą ludzkich mięśni. Należy wśród nich wymienić popularne „paleciaki”. Warto wiedzieć, że w dyszel tego wózka jest wbudowany system hydrauliczny. Umożliwia on pracownikowi podniesienie wybranego przez niego ładunku na niewielką wysokość.

Należy mieć świadomość, że wózki widłowe tego rodzaju mają zdecydowanie większe zastosowanie, niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że są one nie tylko kompaktowe, ale również cechują się świetną sterownością. Oznacza to, że mogą być bez żadnego problemu wykorzystywane w wąskich alejkach magazynów czy sklepów. Nie wszyscy wiedzą, że znajdują także zastosowanie na lotniskach. Ogromną zaletą jest również fakt, że właściciel wózka nie musi posiadać uprawnień czy kursów.