Początkujący Przedsiębiorcy

Informacje dla przedsiębiorcy

Inwestycje

Co musi zawierać profesjonalny projekt budynku usługowego?

Wybudowanie jednorodzinnego domu mieszkalnego jest bez wątpienia łatwiejszym procesem w porównaniu z postawieniem obiektu o charakterze usługowym. W drugim przypadku mamy bowiem do czynienia z innymi zasadami technicznymi i prawnymi. Dodatkowo samo projektowanie budynków usługowych jest bardziej skomplikowane. Nic dziwnego, tego typu konstrukcje muszą być przecież bardziej funkcjonalne.

Budowanie lokalu usługowego – najważniejsze wymagania

Zanim przejdziemy do samego projektu i elementów, które powinny się w nim znajdować, najpierw opiszemy, z jakimi dokumentami należy się zapoznać. Po pierwsze, bardzo ważna jest treść ustawy prawa budowlanego, ale poza nią, konieczne trzeba mieć pod ręką miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bez niego nie ma mowy o stworzeniu projektu budowli. Wpływa bowiem na rodzaj inwestycji. Co więcej, jak określono w Rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej, budynek usługowy powinien być odpowiednio usytuowany. W taki sposób, aby nie okazał się uciążliwy dla pobliskiego otoczenia i innych domów

Projektowanie budynków usługowych przez specjalistów

Chcąc, aby lokal był solidny i spełniał wszystkie swoje funkcje przez wiele lat, trzeba zatrudnić doświadczonego projektanta. Taki człowiek będzie kierował się powyższymi wymaganiami. Nie zapomni umieścić informacji związanych z odpowiednim dostosowaniem obiektu (wszystkich pomieszczeń), także dla osób niepełnosprawnych. Dlatego projekt musi zawierać wszelkie dane dotyczące praktycznych rozwiązań. Oczywiście, jakość materiałów, z jakich wykonana zostanie cała konstrukcja, ma duże znaczenie. Jednak są jeszcze inne aspekty. Mowa chociażby o szerokości drzwi wewnętrznych oraz stopni schodów czy umieszczeniu balustrad. W profesjonalnym projekcie nie może również zabraknąć zaznaczonej instalacji elektrycznej oraz dodatkowo oświetlenia awaryjnego (ważne jest to szczególnie w przypadku kin, szpitali i różnych sal widowiskowych czy sportowych).

Odpowiednia odległość od granicy działki

Przy zadaniu, jakim jest projektowanie budynków usługowych, warto jeszcze uwzględnić odległość obiektów od granicy działki. Powinna ona wynosić równo cztery metry (jeżeli konstrukcja zwrócona jest ścianą z oknami w stronę granicy) albo co najmniej trzy metry. Co ważne, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala także na inne rozwiązanie. Jakie konkretnie? Okazuje się, że są przypadki, kiedy można postawić budynki usługowe niemal przy samej linii granicznej lub zachować odległość półtora metra.